Úvodní strana / Pro pacienty / Léčba začíná
Úvodní strana / Pro pacienty / Léčba začíná
  • banner test usmev

Léčba začíná

Co dělat a co očekávat po nasazení rovnátek

1) Citlivost zubů

Nejnepříjemnější doba s rovnátky je první týden po jejich nasazení. Zuby si musí přivyknout, že s nimi začínáme hýbat. Jejich přirozenou reakcí je zvýšená citlivost. Zuby jsou citlivé na skousnutí. Proto je třeba v prvním týdnu po nasazení rovnátek jíst pouze měkkou stravu. Někteří pacienti mají pocit, že když zuby během léčby nebolí, tak se málo rovnají. Opak je ale pravdou. Když jsou zuby na začátku léčby citlivé, vůbec se nerovnají.  Teprve ve chvíli, kdy tato citlivost odezní (cca po jednom týdnu), se zuby začínají hýbat.

2) Čištění zubů

Během ortodontické léčby je nutné pečlivě dbát na ústní hygienu. Nejsnazší je hygiena s rovnátky Invisalign. Na čištění zubů se sundavají a pacient si tak čistí stejně jako doposud. U fixních aparátů vzniká nasazením rovnátek spousta nových zákoutí. Není nutné čistit si zuby po každém jídle. Stačí dvakrát denně, ale precizně. Je třeba důkladně vyčistit celý povrch zubů. Největší pozornost je třeba věnovat oblasti pod drátem a mezi zámkem a dásní. Doporučujeme si pořídit měkký kartáček s velkým počtem vláken. Natočte kartáček šikmo směrem od dásně a malými kroužky vyčistěte prostor mezi dásní a zámečky (obr.1), dále natočte kartáček směrem od hrany zubů a opět malými kroužky vyčistěte (obr.2). Pro příjemný pocit v ústech je dobré přečistit i samotné zámečky (obr.3). Večer před spaním je  vhodné použít i velký mezizubní kartáček a dočistit prostory mezi zámky (obr.4).
 

lecba_zacina_1 lecba_zacina_2 lecba_zacina_3 lecba_zacina_4

3) Jídlo

Fixní rovnátka můžeme na zuby přilepit pouze tak silně, abychom je mohli bezpečně po léčbě sejmout. Proto je nutné se vyvarovat tvrdé potravy (topinky, oříšky, mrkev apod.), ale i kousání do tužek, kartáčků apod., aby  se zámky ze zubů neuvolňovaly. Pokud se stane, že se nějaký zámek uvolní, je nutné se co nejdříve objednat na opravu. Zub, na kterém není zámek uchycen, okamžitě začne putovat na své původní místo. Pokud pacient toto zanedbá, nechá si zámek opravit až např. za týden, znamená to, že se mezitím zub zkřivil a musíme ho znovu dorovnávat. Týdenní prodlení může znamenat o 2-3 měsíce delší léčbu!

 

 

Provozní doba

Pondělí - Středa
07.30 - 14.30 (Recepce - tel., email objednávky)
07.30 - 12.00 (Konzultace s lékařem, kontroly)
12.00 - 18.30 (Plánované úpravy aparátů tel. po 14.30 nedostupný)
 
Čtvrtek
11.00 - 18.30 (Recepce - tel., email objednávky)
07.30 - 14.00 (Plánované úpravy aparátů tel. do 11.00 nedostupný)
14.00 - 18.30 (Konzultace s lékařem, kontroly)  
 
Pátek
07.30 - 14.00 (Recepce - tel., email objednávky)
07.30 - 12.00 (Konzultace s lékařem, kontroly)
12.00 - 14.00 (Plánované úpravy aparátů)  
 
Poslední pacienty ošetřujeme 1 hodinu před koncem provozní doby.

Ordinace

Křižíkova 332/1
186 00 Praha 8
Přímo u metra B+C Florenc
MAPA

 

KONTAKT

tel.: 728 671 441
info@rovnatka-praha.cz
napište nám

Ortodoncie MUDr. Ondřej Suchý
Vytvořilo Anawe
Nastavení cookies