Úvodní strana / O rovnátkách
Úvodní strana / O rovnátkách

O rovnátkách

V současnosti se ve všech vyspělých zemích používají k úpravě postavení zubů a vad skusu fixní ortodontické aparáty. Technika léčby fixními aparáty byla vyvinuta v USA a Skandinávii před více než šedesáti lety a jsou s ní bohaté zkušenosti. Pouze fixní rovnátka totiž umožňují zcela kontrolovaný pohyb se zuby ve všech směrech. To je nezbytné pro dokonalé vyrovnání zubů. Snímací aparáty toto neumožňují. Nyní se používají již jen po fixních rovnátkách k udržení výsledku léčby. K rovnání zubů je lze využít pouze u velmi malých dětí k předléčení vady před fixními aparáty. Výjimkou je tzv. Invisalign či podobný systém Orthocaps. Jedná se o sérii zcela průhledných snímacích rovnátek, které se používají i v léčbě dospělých pacientů. V současnosti je tento typ léčby v USA a západní Evropě obrovským hitem. Tato velmi komfortní a téměř neviditelná léčba je ale vhodná jen pro léčbu méně závažných anomálií.

Fixní aparát se skládá ze zámků a kroužků nalepených na zubech. Do nich se vkládají ortodontické dráty, které se během léčby vyměňují a tím postupně tvarují zubní oblouk. V naší ordinaci používáme pouze nejkvalitnější materiály většinou amerických výrobců. Obvykle se používají zámky ocelové nebo titanové. Požaduje-li pacient průhledné zámky, máme k dispozici zámky keramické či safírové. Mnoho pacientů chce mít rovné zuby, ale vadí jim viditelné zámky. Pro tyto případy využíváme tzv.lingvální ortodoncii, t.j.rovnátka nalepená na vnitřní straně zubů. Taková rovnátka zůstávají pro okolí zcela utajena.

Obvykle je třeba nasadit fixní aparáty na horní i dolní čelist. Jen v malém počtu případů lze provést léčbu jen v jedné čelisti. Rovnátka na horních i dolních zubech jsou nutná pro dosažení správného kontaktu zubů po léčbě. Pokud se vyrovnají zuby jen v jedné čelisti a zuby na sebe správně nedokusují, je velmi obtížné udržet po sejmutí rovnátek zuby vyrovnané. Nedokonalý skus může také zuby poškozovat.

 

Obrázky:

Součásti fixních aparátů - kovové zámky
Mezi základní součásti fixních aparátů patří kroužky na zadních zubech (nemusí být vždy) a na předních zubech nalepené zámky. Do zámků je vložen drát, který vyrovnává zuby a je k nim přichycen ligaturami. Ty mohou být gumové (barevné i bezbarvé) nebo kovové. Ligatury svým velkým třením zpomalují pohyb zubů. Proto existují též tzv. samoligovací zámky (viz.dále), které ligatury nepotřebují. Léčba je s nimi rychlejší.
součásti fixních aparátů1  součásti fixních aparátů2
 
 
 
 
 
Samoligovací zámky

Nejčastější typ rovnátek používaný u nás v ordinaci. Zámky, které samy drží drát. Nepotřebují ligatury. Drát tak může volně prokluzovat zámkem. Minimální tření je důvod, proč některé výzkumy uvádějí zkrácení doby léčby o cca jednu třetinu. Díky nízkému tření je možné používat velmi malé síly k pohybu se zuby. Léčba s těmito zámky, ikdyž je rychlejší, je k zubům šetrnější než léčba klasickými zámky s gumovými ligaturami.

 Optimální volba pro pacienty, kteří nepožadují barevné gumičky. Existují v kovové i v keramické variantě. Další výhodou je i to, že díky nepřítomnosti gumiček jsou stálobarevné, nešpiní se. Bílé zámky jsou po celou dobu léčby stejně bílé. Nejčastěji nyní používáme DAMON ZÁMKY, určitě nejslavnější a podle názoru mnohých i nejlepší zámky na světě.

!!! POZOR !!! celobílé Damon zámky se vyrábí pro horní zuby, přední i zadní až po pětky. V dolní čelisti jsou bílé Damon zámky zatím k dispozici pouze pro přední zuby, řezáky a špičáky. Pokud si pacient přeje bílé zámky i na dolních zadních zubech, musíme využít keramické samoligovací zámky od jiného výrobce. Tyto zámky ale obsahují menší kovové části, nejsou celobílé.

 

damon zámky - typodont
 

Keramické zámky s gumovými ligaturami

Průhledné zámky, velmi málo viditelná vyrianta rovnátek. Drát je v zámcích držen průhlednými nebo matně bílými gumovými ligaturami. Tyto GUMIČKY SE ale mezi návštěvami ZABARVUJÍ PIGMENTY z jídla, čaje, kafe, případně z kouření. To je také největší nevýhodou těchto zámků. Z tohoto důvodu je používáme již jen výjimečně, na výslovné přání pacienta. V ostatních případech používáme keramické samoligovací zámky (bez gumiček), které se nezabarvují a navíc s nimi léčba může být až o 1/3 kratší.

 

keramické zámky

 

Lingvální rovnátka

Zámky jsou nalepené na vnitřní straně zubů. Jsou tudíž zcela neviditelné. Jedná se o nejluxusnější variantu ortodontické léčby. Velmi náročná práce v ordinaci i v laboratoři. V 1.-4.týdnu léčby mohou dráždit jazyk. Veškerý diskomfort je ale vyvážen excelentní estetikou.
lingvální rovnátka
 
Invisalign, Orthocaps
Vyrovnávání vad v postavení zubů pomocí série průhledných folií. Jediná snímací rovnátka, která se používají u dospělých pacientů. Obrovský hit v Americe a západní Evropě. Pacientovi je zhotoveno přibl. 30 folií na každou čelist, které postupně vyrovnávají zuby. Rovnátka jsou zcela průhledná a velmi málo viditelná. Je nezbytné je nosit celý den, s výjimkou jídla a čištění zubů. Nejsou pouze na noc! Jedná se o nejkomfortnější a velmi nenápadnou léčbu s minimem poruch. Pokud je použita ve vhodném případě, vyrovná zuby stejně kvalitně jako fixní aparáty. Více informací o systému Invisalign najdete zde.
invisalign
 
Snímací aparáty
Používají se po vyrovnání zubů fixními aparáty k udržení výsledku a k přivyknutí zubů na nové postavení. U malých dětí je lze použít i k rovnání zubů. Taková léčba ale trvá velmi dlouho a už se téměř neprovádí. I zdravotní pojišťovny výrazně omezily podporu léčby snímacími aparáty. Nyní již i u velmi mladých pacientů v 8-9 letech nasazujeme fixní aparáty (pouze na několik, většinou stálých, zubů). Léčba, která by snímacími aparáty trvala několik let je fixními aparáty dokončena obvykle za 4-6 měsíců.
snímací aparáty
 
Retenční folie, (návlek)
Používáme k udržení výsledku léčby fixním aparátem. Jedná se o folii přesně vylisovanou dle zubů. Výhody: jsou estetické, nevadí při řeči a jsou velmi pohodlné. Největší nevýhodou je, že při zhotovení nové korunky, rozsáhlé výplně, dostavby apod. se musí udělat folie nová, aby přesně seděla na zubech.
retenční folie, návlek1  retenční folie, návlek2
 
Fixní retainer
Je nezbytný pro udržení zubů ve vyrovnaném stavu a společně se snímacím retenčním rovnátkem jej zhotovujeme všem pacientům po léčbě fixními aparáty. Jedná se o velmi tenký drát vytvarovaný podle vnitřní plochy zubů a přilepený materiálem v barvě zubů. V ústech zůstává v nejlepším případě napořád, minimálně ale 8 let. Musí být zhotoven tak, aby umožňoval bezproblémovou ústní hygienu.
fixní retainer
 
Jumping aparát
Aparát, který se uchycuje na fixní rovnátka jednostranně nebo i oboustranně. Používá se k léčbě výrazného předkusu a asymetrií skusu. Neomezuje otvírání úst. Na obrázku vypadá hrůzostrašně, ale ve skutečnosti nepůsobí větší problémy. Navíc je navenek jen velmi málo viditelný. V ústech bývá 4-6 měsíců. Díky tomuto aparátu můžeme nyní často (bez extrakcí zubů) vyřešit předkus i v případech, kde bylo dříve nutné zuby extrahovat.
jumping aparát
 
Kotevní implantát
Titanový šroubek, který v ordinaci zavrtáme mezi kořeny zubů. Jedná se o zcela bezbolestný zákrok trvající max. 1 minutu. Kotevní implantáty po svém uvedení na ortodontický trh způsobily revoluci v našem oboru. Umožňují pohyby zubů, které byly v době před kotevními implantáty neproveditelné.
kotevní implantát
 
Gumové tahy
Gumové kroužky, které si pacient sám nandavá na rovnátka. Umožňují posun horních a dolních zubů vůči sobě. Používají se při léčbě menšího předkusu, zkříženého skusu a na konci léčby k „zakousnutí“ horních a dolních zubů do sebe.
 tahy ii. třídy
 
Hyrax
Fixní aparát, který slouží k rozšíření celé horní čelisti. Pacient (nebo rodiče, partner...) točí šroubem na patře, čímž dochází k rozšiřování aparátu. Při rozšiřování postupně vzniká mezera mezi horními řezáky. V následujících týdnech se sama uzavírá. V ústech bývá 4-5 měsíců. Tento aparát používáme již jen u dětí v 8-9 letech
hyrax
 
Fixní nákusná deska 
Destička za horními zuby, kterou lze velmi snadno zvýšit skus. Používá se v případech, kdy dolní řezáky nakusují do horního patra. Je v ústech napevno. Tato metoda je velmi účinná, ale způsobuje značné potíže s mluvením a ústní hygienou. Proto již tento aparát v naší ordinaci NEPOUŽÍVÁME.
fixní nákusná deska
 
Zevní tah
Používá se pro pohyby s horními stoličkami a brždění horní čelisti v růstu. Tento aparát již v naší ordinaci NEPOUŽÍVÁME. Nahrazujeme jej kotevními implantáty a jumping aparáty. 
zevní tah

 

Provozní doba

Pondělí - Středa
07.30 - 14.30 (Recepce - tel., email objednávky)
07.30 - 12.00 (Konzultace s lékařem, kontroly)
12.00 - 18.30 (Plánované úpravy aparátů tel. po 14.30 nedostupný)
 
Čtvrtek
11.00 - 18.30 (Recepce - tel., email objednávky)
07.30 - 14.00 (Plánované úpravy aparátů tel. do 11.00 nedostupný)
14.00 - 18.30 (Konzultace s lékařem, kontroly)  
 
Pátek
07.30 - 14.00 (Recepce - tel., email objednávky)
07.30 - 12.00 (Konzultace s lékařem, kontroly)
12.00 - 14.00 (Plánované úpravy aparátů)  
 
Poslední pacienty ošetřujeme 1 hodinu před koncem provozní doby.

Ordinace

Křižíkova 332/1
186 00 Praha 8
Přímo u metra B+C Florenc
MAPA

 

KONTAKT

tel.: 728 671 441
info@rovnatka-praha.cz
napište nám

Ortodoncie MUDr. Ondřej Suchý
Vytvořilo Anawe
Nastavení cookies